Aktualności

VPP: nowy gracz na rynku zarządzania popytem na energię

W zakresie usług typu Demand Side Response (DSR) europejski rynek dopiero się rodzi. Znaczącą pozycję na tym rynku chce zdobyć firma Virtual Power Plant (VPP), która liczy na współpracę z obiektami rozproszonymi o niewielkich odbiorach energii.

W zakresie usług typu Demand Side Response (DSR) – europejski rynek dopiero się rodzi. Pierwszą w Polsce firmą, która rozpoczęła świadczenie usługi zarządzania popytem energii elektrycznej jest Enspirion z grupy Energa. Usługa DSR polega na zredukowaniu poboru mocy przez klientów i przeniesieniu części popytu poza szczyt zapotrzebowania na energię elektryczną. Jest to mechanizm sterowania popytem w celu wytwarzania tzw. negawatów , który zapewnia konkretne korzyści dla odbiorców energii oraz Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.Virtual Power Plant (VPP) szuka dla Demand Response obszarów, których większość dużych agregatorów DSR unika, ponieważ są one dosyć złożone, zaliczają się do nich obiekty rozproszone i o niewielkich odbiorach energii. Przykładem takich obiektów mogą być kina, hale widowiskowo- sportowe lub wielkokubaturowe sklepy.

VPP oferuje teraz dwie linie produktowe pozostające we wzajemnej synergii : codzienną optymalizację energochłonnych procesów na budynkach oraz przygotowania do świadczenia usług typu Demand Response. Pierwsza linia produktowa pomoże zmniejszyć koszty mediów takich jak energia elektryczna i cieplna, a Demand Response zapewni w przyszłości właścicielowi budynku dodatkowe źródło dochodów.

– W Polsce są duże możliwości dla rozwoju DSR, z powodzeniem można tu wykorzystać doświadczenia zagraniczne – mówi Michael Zammit, partner VPP.

Michael Zammit w przeszłości zbudował od podstaw firmę zajmującą się obszarem DSR w Australii, którą sprzedał światowemu liderowi usług DSR amerykańskiej firmie ENERNOC.

VPP będzie korzystała z finansowego wsparcia funduszu technologicznego Giza Polish Ventures, jednego z największych w Polsce funduszy VC oraz współpracy z fundacją Startup Hub Poland oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Pomysłodawcą startupu jest Grzegorz Nowaczewski , przedsiębiorca i pomysłodawca koncepcji biznesowej Virtual Power Plant. Firma ma aspiracje globalne, i chce działać ze swoimi produktami także na rynkach zagranicznych strategicznie pozycjonując się jako techniczny sub-agregator usług nowoczesnej energetyki.

Nasze technologie

Uwalniamy potencjał budynków komercyjnych

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje