Portal gospodarczy wnp.pl o jakości powietrza w biurowcach
Na stronach portalu gospodarczego wnp.pl ukazał się artykuł o tym, jak rosną oczekiwania najemców powierzchni w biurowcach. „Najemcy biur będą stawiać coraz wyższe wymagania, wśród których pojawią się również te w bezpośrednim związku z ergonomią stanowisk pracy, ekologią oraz uzyskiwaniem przez biurowce certyfikatów środowiskowych. Zapewnianie wysokiego komfortu odczuwalnego przez ludzi przebywających w biurowcach jest kosztowne i budzi kontrowersje zwłaszcza, że nawet 50 proc. energii elektrycznej w nowoczesnych europejskich biurowcach konsumowana jest na wentylację. W przyszłości koszt energii elektrycznej zwiększy się, gdyż biurowce konsumują energię najintensywniej właśnie w tych godzinach doby – kiedy jej dostarczanie jest najdroższe. Jak sprostać rosnącym oczekiwaniom najemców?” – pyta autor tekstu.
Jakość powierzchni biurowych, a przede wszystkim powietrza wewnątrz biur ma też coraz większe znaczenie dla pracodawców. Mają oni świadomość, że w ich interesie jest, aby pracownicy oddychali powietrzem dobrej jakości. Jako dobry przykład zmian wskazano Empire State Building, który przeszedł kompleksową modernizację, w wyniku której poprawiono komfort osób przebywających wewnątrz oraz zmniejszono zużycie elektrycznej o 40%. W Polsce coraz więcej właścicieli biurowców również podejmuje starania o podnoszenie jakości oferowanych powierzchni biurowych, czego efektem jest rosnąca liczba tzw. zielonych certyfikatów.
Autor artykułu wskazuje – jako sposób poprawy jakości powietrza w biurowcach – oferowaną przez Virtual Power Plant technologię optymalizacji komercyjnych budynków z funkcją bieżącego podnoszenia komfortu w formie nakładki na tradycyjne systemy inteligentnych budynków (BMS). „Naszą technologię pod nazwą 'oBEMS’ wyróżnia bieżące modelowanie zjawisk termodynamicznych, jakie zachodzą w przestrzeniach użytkowych w trakcie ich codziennej eksploatacji. (…) Osiągamy rezultaty dostosowując sterowanie wentylacją do obciążenia stref, prognozy pogody oraz sygnałów z hurtowego rynku energii elektrycznej” – wyjaśnia Grzegorz Nowaczewski, prezes VPPlant.
Zapraszamy do lektury całego artykułu „Sposób na ograniczenie kosztów eksploatacji budynków” na stronach portalu gospodarczego wnp.pl.