VPPlant gościem Studenckiego Koła Naukowego Energetyki
11 kwietnia, na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego Energetyki działającego przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, spotkaliśmy się ze studentami warszawskich uczelni zainteresowanych tematyką współczesnej energetyki. Prezes VPPlant Grzegorz Nowaczewski opowiedział słuchaczom o innowacyjnych projektach realizowanych przez spółkę.
Podczas spotkania prezes spółki wyjaśnił koncepcję Wirtualnej Elektrowni realizowanej przez Virtual Power Plant oraz wytłumaczył funkcjonowanie usług typu Demand Side Response (DSR). Na przykładach konkretnych sklepów wielopowierzchniowych oraz multipleksów pokazał korzyści związane z wdrożeniem usługi Enabler DSR. Duża cześć spotkania była poświęcona innowacyjnemu projektowi oBEMS (Office Building Energy Management System), realizowanemu przez spółkę i współfinansowanemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z funduszy europejskich. Studenci poznali problemy związane z zapewnieniem wewnątrz biurowców powietrza odpowiedniej jakości. Usłyszeli również, w jaki sposób VPPlant, dzięki nakładce na systemy BMS i HVAC, optymalizuje zarządzanie energią w takich obiektach i jednocześnie poprawia komfort ich użytkowników.
Po prezentacji studenci mieli okazję zadawać pytania. Interesowały ich m.in.: istnienie konkurencyjnych wobec VPPlant firm na rynkach światowych i polskim, model biznesowy realizowany przez spółkę, a także zapowiadane przez rząd utworzenie rynku mocy w Polsce.
– Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony poziomem wiedzy studentów, którzy brali udział w spotkaniu. Widać, że dla wielu z nich energetyka to nie tylko kolejny temat do nauczenia się podczas studiów, ale jest to ich pasja, z którą chcą związać swoją przyszłość – powiedział po spotkaniu Grzegorz Nowaczewski.
Studenckie Koło Naukowe Energetyki, choć formalnie działa przy Katedrze Handlu Zagranicznego i Studiów Europejskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, zrzesza studentów różnych uczelni, zarówno technicznych, jak i ekonomicznych, w celu wspólnego poszerzania i propagowania wiedzy na temat szeroko pojętej energetyki.
Zdjęcie w tekście: Studenckie Koło Naukowe Energetyki