Aktualności

Efektywna kosztowo redukcja śladu węglowego

Od początku 2021 r. w rozmowach poświęconych nieruchomościom coraz częściej pojawia się kwestia raportowania emisji CO2, redukcji śladu węglowego oraz polityki klimatycznej spółki. Wynika to z nowych obowiązków sprawozdawczości, o czym pisaliśmy kilka tygodni temu. Pojawia się jednak pytanie, jak wybrać działania zmierzające do ograniczenia emisji?

Sprawa raportowania działań w zakresie ochrony klimatu nie jest trywialna, bo w coraz większym zakresie zaprząta głowę menedżerów reprezentujących sektor nieruchomości. Niedawno opublikowane zostały wyniki niemieckiego sondażu PATRIZIA przeprowadzonego wśród 222 inwestorów instytucjonalnych. 97% ankietowanych spodziewa się zaostrzenia reżimu sprawozdawczości w ciągu kolejnych 5 lat, przy czym 87% oczekuje, że dotyczyć one będą wskaźników ESG. W efekcie 73% inwestorów planuje w najbliższym czasie podnieść wartość tych wskaźników. Zarazem 79% inwestorów wskazuje na usługi cyfrowe jako ważny wyróżnik dla Asset Managera.

Niebagatelnym wyzwaniem dla Asset Managera jest wybór działań, których podjęcie z jednej strony spełni kryterium efektywności ekonomicznej, a z drugiej będzie wpisywać się w politykę klimatyczną inwestora. W tym kontekście warto rozważyć, jakie narzędzia będą najefektywniejsze kosztowo w zakresie realizacji celów klimatycznych na poziomie firmy. W latach 2000-nych McKinsey opracował własną metodykę kalkulacji kosztów redukcji emisji dwutlenku węgla – zgodnie z nią do najbardziej efektywnych kosztowo zaliczają się działania w obszarze poprawy efektywności energetycznej, a w dopiero w drugiej kolejności instalacja Odnawialnych Źródeł Energii. Usługa realizowana przez nas dla Klientów znajduje się w awangardzie tych działań zgodnie z tą samą metodyką, bowiem zarówno pozytywny efekt ekologiczny, jak i ekonomiczny pojawia się w ciągu pierwszych 12 miesięcy od uruchomienia współpracy.

Nasze technologie

Uwalniamy potencjał budynków komercyjnych

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje