Enerchain
VPPlant Energy Blockchain
Enerchain

Energy Blockchain

Czy wiesz, że

Blockchain to technologia, która służy do przechowywania i przekazywania danych o transakcjach. Technologia ta opiera się na sieci peer-to-peer bez centralnych serwerów. Każdy komputer podłączony do sieci może wysyłać i uwierzytelniać transakcje, a kryptografia w pełni zabezpiecza blockchain przed nieautoryzowanym dostępem. Użytkownik może przeglądać i weryfikować całą historię transakcji.

VPPlant Energy Blockchain
Blockchain a zdywersyfikowana energetyka

W większości krajów system energetyczny jest scentralizowany. Jednak ostatnio coraz więcej konsumentów jest również producentami energii, stając się prosumentami, np. poprzez wytwarzanie energii z paneli słonecznych czy kotłów kogeneracyjnych.

Technologia blockchain umożliwia zawieranie transakcji kupna czy sprzedaży energii bezpośrednio pomiędzy użytkownikami, w ciągu kilku sekund, co w innych przypadkach wymaga centralnego pośrednika. Sprzedaż bezpośrednia, która nie wymaga dodatkowych partnerów, obniża koszty zakupu energii. Użytkownicy końcowi korzystają z obniżenia kosztów i dostępności do zdywersyfikowanych źródeł energii wraz z systemem do zarządzania tym procesem. Ponadto wszystkie transakcje pomiędzy poszczególnymi stronami są realizowane bezpośrednio przez sieć peer-to-peer, bez pośredników i regulatorów. Technologia blockchain umożliwia zatem stworzenie zdecentralizowanego systemu dostaw energii, znacznie tańszego i wydajniejszego niż tradycyjny.

Inteligentne kontrakty stosowane w blockchainie mogą zapewnić automatyczną kontrolę nad instalacjami wytwarzania i magazynowania energii oraz jej przesyłem w sieci. Inteligentne zarządzanie kontraktami pomogłyby utrzymać równowagę między chwilową podażą energii a popytem na nią.

Jak można wykorzystać blockchain w sektorze energetycznym?

W sektorze energetycznym blockchain jest uważany za obiecujące narzędzie do rejestrowania i ułatwiania transakcji między wytwórcami i odbiorcami energii, co obejmuje różne przypadki użycia, takie jak:

  • Handel energią elektryczną w systemie peer-to-peer
  • Zarządzanie certyfikatami energii odnawialnej
  • Zarządzanie siecią
  • Ładowanie i współużytkowanie pojazdów elektrycznych
Dla kogo
Przedsiębiorstwa
Sektor publiczny
Budynki wielkopowierzchniowe
Zespoły budynków
Obiekty użyteczności publicznej
Obiekty sportowe
Zarządcy sieci
Nasze technologie

Uwalniamy potencjał budynków komercyjnych

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze informacje